Facebook Instagram 542 424 242
Domů / Novinky

Work and Travel: letní brigáda v USA

24.02.2021

Program Work & Travel v USA, který je určený studentům vysokých školy, je dlouhodobě oblíbenou možností, jak strávit nezapomenutelné léto. Letos již podruhé se o tom jede přesvědčit Vojtěch Zeman.

Proč jste se rozhodl vycestavat na program Work & Travel?

Hlavním důvodem bylo, že jsem chtěl strávit prázdniny mimo ČR a zkusit něco jiného než klasickou letní brigádu. O programu Work and Travel jsem věděl už minulosti, protože se ho zúčastnil můj starší bratr, ale chtěl jsem se porozhlédnou i po dalších podobných programech. WaT mi nakonec vyšlo jako nejvýhodnější v poměru, kolik zaplatím a jak dlouho strávím v dané zemi.

Jak jste si vybíral agenturu? Proč jste zvolil právě STUDENT AGENCY?

Agenturu jsem vybíral podle nabídky zaměstnavatelů a samozřejmě i podle ceny programu. STUDENT AGENCY jsem zvolil, protože se mi zalíbil zaměstnavatel Cedar point a STUDENT AGENCY byla jediná agentura v ČR, která nabízela pozice právě v Cedar pointu.

Jak probíhal celý proces vyřízení pobytu?

Už jsou to dva roky, co jsem prošel celým procesem, ale celý proces byl velice jednoduchý, až mě to překvapilo jak moc. Vyplnil jsem přihlášku na stránkách STUDENT AGENCY, hned druhý den mi zavolala koordinátorka. Domluvili jsme se na termínu návštěvy pobočky, kde mi blíže popsala program. Já už měl zaměstnavatele vybraného, proto mě k němu i rovnou přihlásila na job fair. Zároveň se mnou udělala velice krátký pohovor, aby vyhodnotila mou úroveň angličtiny. Následoval job fair, který byl v březnu, pokud si dobře pamatuji. Zde nám představili našeho visa sponzora CIEE. Představili nám našeho zaměstnavatele a následovaly pohovory po skupinkách asi tří lidí. Samotný pohovor nebyl vůbec stresující a trval pouze několik minut. Víceméně se pouze každého zeptali, proč se chceme zúčastnit WaT, co za práci chceme dělat a co studujeme. Případně jsme se mohli zeptat, pokud jsme měli nějaké otázky ohledně práce. Po job fairu jsme dostali naše DS-2019 formuláře, se kterým se každý sám hlásí na americkou ambasádu. Proces na získávání víz také nebyl vůbec složitý, zase se opakovali otázky jako, kde studujeme a kde budeme pracovat. Získání víz už byl poslední krok, poté už následoval jen nákup letenek. V průběhu celého procesu nám samozřejmě chodily maily od STUDENT AGENCY nebo CIEE, kde nás o všem informovali, například že máme vyplnit informace na do našich profilů atd.

Jaké byla Vaše pracovní pozice a ve které části USA?

Pracoval jsem jako park services v zábavním parku Cedar point. Park services měli na starost hlavně úklid celého parku a občas různé akce pořádané v parku. Zkušenost to bylo určitě přínosná, ale jedno léto mi na této pozici stačilo, proto jsem na tento rok zvolil pozici ride operator. Co se lokality týče, Cedar point se nachází ve městě Sandusky na severu státu Ohio. Ohio je typický stát amerického středozápadu v oblasti velkých jezer. To znamená nekonečná rovina a pole s kukuřicí nebo obilím táhnoucí se přes celý stát.

Kam všude jste cestoval? Máte nějaké vtipné historky z cest?

Ještě před začátkem práce jsme se krátce zastavili v New Yorku, ze kterého jsme poté jeli vlakem do Sandusky. Během práce jsme udělali několik menších výletů, například do hlavního města Ohia, Columbususu nebo na Niagárské vodopády a do Toronta. Po ukončení práce jsme jeli do Chicaga a pak letěli do Miami, odkud jsme zarezervovanou plavbu po Karibiku. Bohužel v tu dobu se blížil k Floridě hurikán, takže se nám změnil itinerář plavby a místo na Jamajku a Kajmanské ostrovy jsme pluli do Mexika. Po plavbě jsme ještě strávili několik dny na Miami Beach. Poslední zastávkou před návratem do Prahy byl opět New York.

Vtipná historka mě napadá, když jsme dostali nápad jít se koupat do hotelového bazénu i přes fakt, že venku sílí hurikán nebo když jsme si v New Yorku spletli American museum of natural history s Metropolitan museum of art (obě muzea jsou u Central parku, jedno je na East side a druhé na West side) a celou naši návštěvu v MET hledali kostry dinosaurů.

Co se Vám na programu Work & Travel nejvíce líbilo a co Vám zkušenost přinesla?

Na programu se mi nejvíce líbilo, jak moc jsem se osamostatnil a kolik nových lidí z různých zemí světa jsem za to léto poznal. Tento program mi přinesl spoustu přátel z celého světa, zlepšil úroveň angličtiny a do určité míry změnil můj pohled na svět.

Doporučil byste tento program i ostatním studentům?

Určitě bych tento program doporučil, prakticky všichni, kdo se se mnou tohoto programu zúčastnili by se chtěli vrátit, pokud by to bylo možné. Rozhodně je to mnohem lepší způsob, jak strávit léto než jen klasická brigáda.

Máte nějaké rady a tipy pro ty, kdo se teprve rozhodují, jestli se na Work & Travel vydat?

Pokud nad tím už někdo přemýšlí a nic vážného ho nedrží doma, tak by určitě měl jet. Vím, že z počátku vypadá vše hrozně složitě, ale opravdu to tak vypadá a určitě se tento program vyplatí.

Rozhodl jste se vycestovat na program W&T letos znovu, plánujete jet na stejné místo nebo jinam?

Plánuji se vrátit zpět do Cedar pointu. Až tak se mi tam líbilo, že jsem se rozhodl, že nebudu zkoušet nic jiného a dám na jistotu. Zároveň všichni bývalí zaměstanci mají o něco vyšší plat než ostatní, což je příjemný bonus.